33 Ushqime për të ngrënë nëse keni grip në stomak

gripi i stomakut shkakton simptoma të pakëndshme të stomakut. Mund të jetë e vështirë të mbash ushqimet poshtë apo edhe të kesh një oreks. Sidoqoftë, konsumimi i ushqimeve të buta, niseshte të ziera dhe pije të caktuara mund të ndihmojnë një person të shërohet. Norovirus është shkaku kryesor i gastroenteritit viral. Lexoni më tej për të mësuar më shumë rreth disa mënyrave të tjera për t’u ndier më mirë dhe kur të kontaktoni një mjek.

1–13. Bland Foods

Sipas një artikulli, një dietë e butë përbëhet nga ushqime lehtësisht të tretshme që nuk bëjnë një tendosje në stomak.

Ata rekomandojnë të ndiqni një dietë të çuditshme për ose ndjekjen e gripit të stomakut dhe disa kushte të tjera që ndikojnë në traktin gastrointestinal.

Një dietë e butë mund të përfshijë:

 • Produkte të qumështit me pak yndyrë
 • Pudding
 • Lëngjet e frutave
 • Krem gruri
 • Mishi të ligët, siç është mishi i pulës pa lëkurë ose peshqit
 • perime të buta, të gatuara, të tilla si:

Nëse gatuani këto ushqime, një person duhet të jetë i kujdesshëm kur i skuqni ato në yndyrna të tilla si gjalpi ose vaji, pasi kjo mund të përkeqësojë stomakun Simptomat e gripit. Një mënyrë alternative për t’i gatuar ato është duke i zier ato.

Mësoni më shumë rreth asaj që një person mund të hajë në një dietë të çuditshme këtu. Ushqimet e dietës brat

Dieta Brat është një lloj diete e butë. Letrat në termin "brat" qëndrojnë për atë që një person mund të hajë në këtë dietë, përkatësisht:

Sipas Shoqërisë së Infermierisë Onkologjike, mjekët shpesh rekomandojnë dietën e bratit për të rriturit dhe fëmijët me stomak të mërzitur ose diarre .

Një person mund të lehtësohet në një dietë të çuditshme ndërsa ndjehen të gatshëm për ushqim. Në përgjithësi, me dietën brat, një person mund të përfshijë ushqime shtesë përsëri në dietën e tyre pasi ndjehen më mirë.

Mësoni më shumë rreth dietës Brat këtu. Nisesh të ziera

Një person mund të hajë niseshte të ziera kur kanë diarre. Niseshte të ziera mund të përfshijnë ushqime të tilla si:

 • Drithëra të thjeshtë me kripë
 • petë

22–23. Elektrolitet

Të dy diarre dhe të vjella mund të bëjnë që një person të https://harmoniqhealth.com/al/wormin/ humbasë shumë lëngje. Lëngjet e pirjes që përmbajnë elektrolite mund të ndihmojnë në parandalimin e dehidrimit. Sidoqoftë, Instituti Kombëtar i Diabetit dhe Sëmundjeve të Tretjes dhe Veshkave (NIDDK) rekomandojnë të shmangni pije që kanë shumë sheqer të shtuar, siç janë lëngje të caktuara frutash dhe sode. Këto mund të bëjnë më keq simptomat e diarresë. Këtu.

24. Zgjidhjet e rehidrimit oral

Zgjidhjet e rehidrimit oral, të cilat përmbajnë glukozë dhe elektrolitet, janë një mënyrë tjetër e mirë për të rehidruar trupin nëse ka humbur lëngje për shkak të gripit të stomakut.

Për të bërë një zgjidhje të rehidrimit oral në shtëpi, ziej 1 litër ujë, shtoni gjysmë lugë të vogël kripë dhe gjashtë lugë të vogla të nivelit të sheqerit, dhe shpërndaheni.

Organizata Botërore e Shëndetit (WHO) deklaroni se kjo metodë është më e efektshme në parandalimin ose vonimin e diarresë të shkaktuar nga dehidratimi, por që njerëzit nuk duhet ta përdorin atë si metodën e tyre të vetme për ta trajtuar atë.

25–26. Teas

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të përfshirë lëngje në dietë që japin më shumë aromë është të konsumoni çajra të shëndetshëm.

Teaaji i xhenxhefilit

Një përmbledhje e fundit zbuloi se shumë studime tregojnë efektet pozitive të çajit të xhenxhefilit në zvogëlimin e nauzës. Sidoqoftë, autorët e rishikimit vazhduan të thonë se janë të nevojshme më shumë studime për ta konfirmuar këtë. me nauze, pavarësisht nga mosha.

Megjithëse ata e përshkruanin këtë si inkurajuese, recensentët përmendën se ata nuk mund të nxjerrin përfundime përfundimtare derisa të kenë më shumë prova nga provat e mëtejshme.

27-30. Frutat

Një mënyrë e shëndetshme për të futur sheqer të pa rafinuar në dietë, si dhe rihidratim, është duke ngrënë fruta. Frutat përmbajnë përqindje të larta të ujit, dhe disa kanë një përqindje më të lartë se shumica, duke përfshirë:

 • Pjeshkët e verdhë: Pjeshkat e verdha të papërpunuara janë 88.3% ujë. pjepër janë 90.2% ujë. Lista e mësipërme përfshin vetëm fruta të papërpunuara si ushqim të ngurtë. Njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm kur zgjedhin lëngje frutash për të siguruar që ato nuk përmbajnë sasi të tepërt të sheqerit.

  Mësoni më shumë rreth ushqimeve hidratuese këtu.

  31–33. Probiotics

  Ndonjëherë, një mjek mund të këshillojë një person të konsumojë probiotikë. Këto përmbajnë baktere që janë të shëndetshme për stomakun dhe mund të ndihmojnë në trajtimin e diarresë.

  Shembuj të probiotikëve përfshijnë:

 • miso
 • jogurt jo të qumështit
 • Sauerkraut

Sidoqoftë, një person duhet të kontaktojë gjithmonë një mjek përpara se të marrë probiotikë.

Mësoni më shumë rreth përfshirjes së probiotikëve në një dietë të shëndetshme këtu. > Sipas NIDDK, ka disa ushqime dhe pije që një person duhet të shmangë të ndihmojë në parandalimin e simptomave shtesë ose përkeqësimit të gripit të stomakut.

Disa artikuj që ata sugjerojnë të shmangin përfshijnë:

 • Pije të kafeinuara, të tilla si çaji i zi dhe kafeja
 • Pije me sasi të mëdha sheqernash të thjeshta, siç janë SODA
 • Ushqime me yndyrë të lartë
 • /li>

Mënyra të tjera për t’u ndier më mirë

Për të ndihmuar në trajtimin e gripit të stomakut, një person duhet të përpiqet të përqendrohet në konsumimin e lëngjeve për të shmangur dehidratimin. Sidoqoftë, ka disa metoda të tjera që mund të ndihmojnë.

Seksionet më poshtë do t’i shikojnë këto më në detaje. Një person me grip në stomak duhet të pushojë shumë. > Të rriturit mund të marrin ilaçe mbi-counter (OTC) për të trajtuar diarre, e cila është një simptomë e gripit të stomakut. Këto ilaçe mund të përfshijnë loperamide (imodium) dhe bismuth subsalicilate (pepto-bismol).

medikamentet e nauzës

Mjekët mund të përshkruajnë antiemetikë për të lehtësuar nauze ose sëmundje. Shembuj të antiemetikës përfshijnë:

Mësoni më shumë rreth ilaçeve të nauzës këtu. Fëmijët duhet të kenë një plan trajtimi paksa të ndryshëm sesa të rriturit. Prindërit dhe kujdestarët duhet të shmangin detyrimin e ushqimit dhe të marrin sugjerime nga fëmija bazuar në mënyrën se si po ndjehen.

Për fëmijët, NIDDK rekomandon zgjidhjet e mëposhtme të rehidrimit oral si alternativa:

Megjithatë, disa mjekë sugjerojnë që dhënia e një lëngu të holluar për fëmijë mund të ketë të barabartë nëse jo më shumë rezultate pozitive në drejtim të Trajtimi i gripit të stomakut. Kur të kontaktoni një mjek

një person shpesh nuk ka nevojë të shohë një mjek për grip në stomak, pasi është vetë-kufizues dhe zakonisht do të largohet brenda disa ditësh.

Shqetësimi kryesor është dehidratimi për shkak të të vjellave dhe diarresë. Sipas Institutit Kombëtar të Kancerit, një person duhet të vëzhgojë simptomat e dehidrimit, të tilla si:

 • Urina e errët
 • Goja e thatë
 • Urinimi më pak se E zakonshme
 • Lodhja
 • Sytë ose faqet e fundosura
 • Rrahjet e shpejta të zemrës
 • Kërcitjet e muskujve

Përmbledhje

Gripi i stomakut mund të bëjë ngrënien dhe pirjen më pak tërheqëse.

Sidoqoftë, është më e rëndësishmja që një person të mbajë lëngje të pijë për të ndihmuar në parandalimin e dehidrimit.

Kur është gati për ushqim, një person duhet të hajë ushqime të buta si bukë, banane, mollë dhe niseshte të gatuara. Ata duhet të shmangin ushqimet e yndyrshme, ushqimet pikante, alkoolin dhe pijet me sheqer.

Një person duhet të kontaktojë një mjek nëse përjetojnë simptoma të tilla si marramendje, rrahje të shpejtë të zemrës ose frymëmarrje të shpejtë. / Bakteret/ Viruset

 • Ushqyerja/ Dieta
 • Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë të jetë e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

  • Wolfgang, M., et al. (2015). A është Xhenxhefili i dobishëm për të përzier dhe të vjella? Një azhurnim i literaturës [Abstrakt].